Vienkartiniam plastikui – NE!
2018 metais Collins žodyno sudarytojai metų žodžiu išrinko sudurtinį žodį „single-use“, kuris lietuviškai verčiamas kaip „vienkartinio naudojimo“. Nenuostabu, nes šią frazę girdime vis dažniau, ypač, kuomet yra kalbama apie plastiką. Būtent vienkartinio naudojimo plastikas šiuo metu kelia ypatingai didelę grėsmę mūsų planetai ir jos ekosistemai. Skaičiuojama, jog per metus yra sunaudojama apie 500 milijardų (!) vienkartinių plastikinių maišelių. Sudėjus juos vieną šalia kito Žemę būtų galima apjuosti 4200 kartų. Dar labiau liūdina tai, jog vidutiniškai vieno plastikinio maišelio gyvavimo trukmė tėra vos 12 minučių. Kol vartotojų sąmoningumas auga ne taip sparčiai, kaip galbūt norėtųsi, kai kurios šalys ėmėsi kardinalių priemonių ir uždraudė vienkartinių plastikinių maišelių naudojimą.
Bangladešas yra pirmoji šalis, kurioje 2002 m. buvo įgyvendinti šie pokyčiai. Tokio sprendimo buvo imtasi tuomet, kai paaiškėjo, kad vienkartiniai maišeliai užkimšo vandens nutekėjimo sistemas, o tai sukėlė siaubingus padarinius liūčių metu. Dėl tos pačios priežasties vienkartiniai maišeliai yra draudžiami ir tokiose Afrikos šalyse kaip Gabono Respublika, Kenija, Malis, Malavis, Madagaskaras, Uganda ir kitos. Deja, čia pasekmės dar liūdnesnės, nes užsikimšusios nuotekos sudaro galimybes sparčiai veistis moskitams, kurie platina maliariją.
Vienkartiniai plastikiniai maišeliai taip pat uždrausti Indijoje, Kinijoje, Nepale, Papua Naujojoje Gvinėjoje. Europoje jie draudžiami Prancūzijoje, Italijoje, Makedonijoje ir Moldovoje. Didžiosios pasaulio valstybės taip pat imasi priemonių. Draudimai įgyvendinti kai kuriuose Kanados bei Australijos regionuose, Amerikoje vienkartiniai maišeliai draudžiami Havajuose, Kalifornijoje, o nuo 2020 m. kovo 1 d. ir Niujorko valstijoje. Iš viso šiuo metu vienkartiniai plastikiniai maišeliai yra draudžiami 32-jose šalyse.
Kita didelę grėsmę planetai daranti vienkartinio plastiko grupė yra vienkartiniai puodeliai bei indai, stalo įrankiai ir šiaudeliai. 2018 m. jie buvo uždrausti Sietle (Vašingtono valstija), Europos parlamente priimti draudimai turėtų būti įgyvendinti iki 2021 m. Didžiosios maisto ir gėrimų kompanijos, tokios kaip McDonald‘s bei Strabucks, taip pat mažina vienkartinių plastikinių šiaudelių naudojimą ir keičia juos popieriniais. 2018 m. vienkartinių šiaudelių atsisakė Aliaskos bei Amerikos oro linijos.
Džiugu, kad vis daugiau šalių imasi iniciatyvos padėti mūsų planetai. Galbūt ateis diena, kai teigiamiems pokyčiams pasiekti užteks vartotojų sąmoningumo, tačiau kol kas didžiausią įtaką turi griežtos priemonės. Nepaisant to, kiekvienas gali pradėti nuo savęs, įsileisdamas tvaraus gyvenimo įpročius į savo kasdienybę.